Почетна / Tag Archives: Штип

Tag Archives: Штип

Димитар Апасиев за новиот пат Миладиновци – Штип: “Треба да ти текнуе бе брат”

Незадоволство, револт и досега необјасниво за граѓаните, како и зошто, патот Миладиновци – Штип сеуште не е пуштен во употреба. Веќе неколку години патот се реновира, а откако дојде новата владина гарнитура, излезе пред јавноста со обвинение дека поранешната ВМРО направила низа на пропусти, но за неколку месеци дека тие …

Повеќе »

ГДУ прослави 60 дена лага: Благодарност на градоначалникот за ветеното и да ја изразиме нашата разочараност од нереализираното (ФОТО)

Граѓанско Демократската Унија, денес прослави мал јубилеј од 60 дена откако градоначалникот на општина Штип, г. Благој Бочварски, вети дека за најбрз можен рок ќе ја санира цевката од колекторот во Ново Село, од која течат фекалии дирекно во река Брегалница. Би сакале да му се заблагодариме на градоначалникот за …

Повеќе »

Заборавиле да спојат неколку села со автопатот Миладиновци – Штип

По увидот, видовме дека треба да се довршат тие сервисни патишта, бидејки и тие луѓе некако треба да комуницираат со Свети Николе или останатите населени места и затоа донесовме одлука заради безбедност, да се довршат тие сервисни патишта кои не се дел од главниот проект, туку се надвор од автопатот, …

Повеќе »

Пливачкиот клуб -Челични од Штип, тргнува во нова победничка мисија

Пливачкиот клуб “Челични” од Штип, најавува продолжување на победничката мисија! На чело со Мирко Јакимовски и Методи Петров, малите маратонци со големо срце и желба го прават невозможното. Можеби немаат идеални услови, но тие без никаков приговор и “жалење”, го вложуваат својот максимум за постигнување на врвни резултати. Следниот предизвик …

Повеќе »

Подвижни “убијци” во Штип, во двор прегазено 5-годишно дете

Петгодишно дете е тешко повредено откако во него удрило возило во Штип, соопшти Министерството за внатрешни работи. – Вчера во 18.05 часот во двор од куќа на улица „Дузлачки рид“ во Штип, патничко возило „Рено 19“, управувано од С.С.(25) од Штип, удрило во петгодишно дете. Детето се здобило со тешки …

Повеќе »

Штипјанец пријавил дека е измамен

Во изминатиот ден во 13:15 часот во Полициската станица Штип, С.И.(68) од Штип пријавил дека истиот ден околу 11.00 часот бил измамен од непознато лице. Според пријавеното, лицето дошло во неговата куќа и му понудило огревни дрва со документи, но кажал дека камионот му бил паркиран во насeлба Сењак во …

Повеќе »

Штипскиот универзитет ќе го менува името (ВИДЕО)

Со Владина одлука, Штипскиот универзитет ќе го менува името. Засега тој е единствена установа од регионот која се најде на листата на национални институции која треба да се преименува. Во иднина, тој ќе го носи името република Северна Македонија Државен универзитет Гоце Делчев – Штип: „Оној момент кога од Владата …

Повеќе »

Нашата визија за туристичка понуда на штипскиот регион!

За момент ќе се обидам да ви доловам туристичка понуда која би била реалност ако барем малку труд, креативност и визија се вложат во овој рај, а не во глупости како барок фасади, лубриканти и авиони. Овој туристички рај ќе го заживее целиот регион!   „ Посетете го Штип, балканската …

Повеќе »

С.Р.(25) од Дебар се обидела да внесе хероин во затворот во Штип

СВР Штип поднесе кривична пријава против А.К.(28) и С.Р.(25), двајцата од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. На 23.09.2018 во Казнено-поправниот дом Штип, второпријавената, при посета на првопријавениот, кој издржувал казна затвор, се …

Повеќе »

Неделава ќе биде пуштен автопатот Миладиновци-Штип

Новиот автопат Миладиновци – Штип ќе биде пуштен во употреба до крајот на неделава. Според најавата од надлежните институции, автопатската делница во должина од 47 километри ќе биде ставен во функција со времен режим на деловите каде се планира изградба на две патарини. Изградбата на автопатот почна во февруари 2014 …

Повеќе »