Почетна / Tag Archives: фудбал

Tag Archives: фудбал

Македонска борба која ветува светла фудбалска иднина

Во седмиот циклус од квалификации за Европско првенство, првпат македонската репрезентација почнува со два натпревари без пораз и со четири освоени бода во првите два натпревари. Иако претходно таков старт сме имале во квалификационен циклус за Светско првенство, ова е уникатен случај во овој вид натпреварување. Победата над Летонија и …

Повеќе »

Словенија е вистинскиот тест: Македонија сега треба да покаже дека сонот за ЕП е достижен!

Македонската фудбалска репрезентација по победничкиот старт на овој евроквалификациски циклус за пласман на Евро 2020 со Летонија (3-1), вечерва (20.45 часот) на стадионот „Стожице“ во Љубљана ќе го има првиот посериозен тест на зрелоста на оваа генерација за да игра на континенталниот сбир со гостувањето кај Словенија. Македонија досега покажа …

Повеќе »

Македонија – Летонија: Сите во еден глас за спортски поздрав на нашиот легендарен ас, Горан Пандев

Македонската фудбалска репрезентација вечерва ги почнува квалификациите за Европското првенство во 2020 година, овој меч е голем јубилеј за Горан Пандев, нашиот капитен ќе го одигра 100. натпревар за националниот тим. Македонија започнува нов квалификациски циклус, овој пат за Европското првенство во 2020 година. По одличниот настап во Лигата на …

Повеќе »

Страшен проект се подготвува: Меси и Роналдо ќе играат во иста екипа од 2020!?

Дејвид Бекам пред неколку години го најави својот амбициозен проект за новиот тим Интер Мајами, во кој сака да ангажира врвни фудбалски имиња, а американските медиуми денеска објавија приказна, која го „стресе“ светот. Кристијано Роналдо и Лионел Меси постојано се главна тема на светските медиуми, а денеска беа на американските, …

Повеќе »

Време е за ждрепка во ЛШ: Порто е „џек-потот“ што сите го сонуваат

Со почеток во 12 часот денеска ќе се одржи ждрепката за четврт-финалето од Лигата на шампионите, по што ќе бидат познати дуелите на екипите кои ќе разигруваат за место меѓу најдобрите четири во Европа. Новост во однос на претхоните години е што овојпат веднаш по четвртфиналето ќе се извлечат и …

Повеќе »

Горан Пандев премина од македонски во италијански државјанин

По повеќе од 15 години престој во Италија, Горан Пандев од изминатиот ден и официјално стана државјанин на оваа земја. Струмичанецот го почна својот престој во Италија во 2002 година по заминувањето во Специја, а и денеска е дел од италијанскиот фудбал, како активен член на екипата на Џенова. Во …

Повеќе »