Почетна / Tag Archives: Охрид

Tag Archives: Охрид

Авион кој полетал од Охрид исчезнал од радарот кај Солунска Глава!

Мал авион Цесна исчезна од радарот попладнево на 26 километри јужно од Скопје, кај Солунска Глава. Авионот со четири патници, бугарски државјани, полетал од Охрид за Софија и контактот со контрола за летање е изгубен во 16.19 часот, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК Томислав Тунтев, директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство. Од …

Повеќе »

Нанче ја претстави неспособноста на досегашното дуо на власт помеѓу СДСМ и ДПМНЕ и ја објави програмата на ГДУ за Охрид

Денес во градскиот парк во Охрид, пред спомениците на охридските великани Христо Узунов и Методија Патчев, со почеток во 12 часот, беше означен стартот на кампањата за градоначалничките избори во Охрид, од страна на кандидатот за градоначалник на ГДУ, Михаил Трендафолов – Нанче. Во присуство на бројни граѓани од Охрид …

Повеќе »

Охрид донесе одлука, повеќе нема да ги финансира концертите на Цеца, Лепа Брена и останатите балкански ѕвезди

Советниците од Општина Охрид на последната седница речиси едногласно одлучија веќе да не се издвојуваат општински пари за кофинансирање на концерти на балкански естрадни ѕвезди. Вакви музички манифестации редовно се одржуваа во Охрид во шпицот на туристичката сезона, на просторот кај спортската сала „Билјанини Извори”. „Кога направивме анализа, видовме дека …

Повеќе »

Во следниот понеделник стартуваат директните авио линии од Охрид до Малме и Милано

Охрид од идната седмица авионски ќе биде поврзан со шведскиот град Малме и градот на модата Милано, Италија. Воспоставувањето на директната авиолинија Охрид – Малме, како и на новиот директен лет Охрид – Милано со кои ќе оперира авиокомпанијата „Виз ер“, ќе биде одбележано со свеченост што ќе се одржи …

Повеќе »

Мечка главна артакција низ патиштата кон Охрид (ВИДЕО)

Мечка синоќа била снимена на патот кон охридското село Куратица, а снимката е поставена на Јутјуб. Видеото на Јутјуб е поставено од Горан Ангелоски. Мечката која се гледа на снимката како бега по патот е снимена, како што тврдат, синоќа од автомобил во движење. “Баба” Меца веројатно на проштека тргнала …

Повеќе »

“Грми” на политичката сцена: ГДУ ја претстави својата “молња”, Михаил Трендафилов – Нанче за градоначалник на Охрид

Михаил Трендафилов- Нанче е кандидатот на партијата Граѓанско Демократска Унија (ГДУ) за градоначалник на Охрид. „Граѓанско Демократска Унија (ГДУ) е првата партија која промовира кандидат за градоначалник на Охрид. Нашата цел е фундаментална промена на општеството како заедница на слободни и одговорни индивидуи кои се суверени и еднакви пред Уставот …

Повеќе »

ГДУ прва го крши “мразот”: Утре ќе го претстави фаворитот за градоначалник на Охрид

Утре, во 11 часот, во новите простории на локалниот огранок н Граѓанско Демократска Унија, (ГДУ) за Охрид, ќе се одржи прес- конференција на оваа политичка партија формирана летото 2017 година. Целта е, како што се наведува во поканата, да ја промовират нивната нова канцеларија во градот Охрид, но и да …

Повеќе »