Почетна / Tag Archives: МВР

Tag Archives: МВР

Внимавајте што објавувате на Фејсбук – Штипјанец ќе одговара за коментар и објава?

СВР Штип до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријавa против 20-годишниот С.Ш. од Штип поради постоење основи на сомнение дека сторил кpивично дело „ширење на pacистички и кceнофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г став 1 од Kpивичниот законик. Пријавениот на неговиот „Facebook“ профил објавил …

Повеќе »

Мајката на Пино: Ја погребав ќерка ми пред 11 години, но чувствувам дека син ми е жив, помогнете да го најдеме!

Мајката на Пино Секондо (26), Маја Трпковска речиси четири месеци очајно трага по своето дете и бара ажурност и одговори од МВР. Откако во декември минатата година Пино исчезна без трага, таа редовно апелира до надлежните служби да ја сфатат сериозно, а веќе неколку седмици наназад, секоја сабота излегува на …

Повеќе »

Штипското МВР тргна во акциона “касапница” на зеленило!

Денес во дворот на МВР беше забележана касапница на зеленило, причината може да биде безбедносна, но прашањето останува отворено, зошто баш во овој период од годината?! Во продолжение, ќе наведеме конкретни примери, за тоа како дрвјата влијаат врз подобривање на животната средина: Тие ја намалуваат температурата на воздухот. Процесот се …

Повеќе »

Љуби, но глава не губи: Заљубен пар побегнал, 14-годишно девојче и 15-годишно момче

Полицијата трага по 14-годишно девојче од Куманово, и 15-годишно момче од Велес кои биле во љубовна врска, и побегнале од дома, пренесе МИА потпирајќи се на извори од МВР. Во саботата вечерта во 22:00 часот 44-годишниот Р.Х. во ПС во Куманово пријавил дека неговата 14-годишна ќерка се оддалечила од домот, …

Повеќе »

Штипјанец пријавил дека е измамен

Во изминатиот ден во 13:15 часот во Полициската станица Штип, С.И.(68) од Штип пријавил дека истиот ден околу 11.00 часот бил измамен од непознато лице. Според пријавеното, лицето дошло во неговата куќа и му понудило огревни дрва со документи, но кажал дека камионот му бил паркиран во насeлба Сењак во …

Повеќе »

Скопје како Дивиот Запад: Престрелка кај Лептокарија, пукано од едно во друго возило

Вечерва околу 18 часот и 35 минути во полиција е пријавено дека на булевар „Партизански одреди” кај ТЦ Лептокарија во Скопје имало престрелка при што најверојатно било пукано од едно возило во друго. Досега нема пријавено повредени учесници или случајни минувачи во овој инцидент, а на местото не се забележуваат …

Повеќе »