Почетна / Tag Archives: Македонија

Tag Archives: Македонија

Македонија во сиромаштија до гуша: Нов бран од корона ја носи земјава во црвена зона

Новиот бран на вирусот Ковид-19 одново носи негативни последици за Македонската берза. Токму кога се чинеше дека акциите на котираните друштва на Македонска берза ја стабилизираа својата вредност и ја надминаа корона кризата, последните случувања го кажуваат токму спротивното. Како што вирусот Ковид-19 повторно почна неконтролирано да се шири, од …

Повеќе »

Вистината за КОВИД-19 во Македонија: Од починати 151 од корона вирусот, 115 имале и друга болест

Двајцата пациенти кои вчера ја изгубиле битката со корона вирусот, имале и други коморбидитети, односно имале други болести. Ова се гледа од извештајот на Институтот за јавно здравје. -Регистрирани се два смртни случаи, од Прилеп и Струмица. Случаите биле на возраст од 67 и 73 години. Истите биле хоспитализирани во …

Повеќе »

“Ни по наше ни по ваше”: Пендаровски најави нови 14 денови вонредна состојба

Вонредната состојба продолжува уште 14 денови, објави на денешната прес конференција претседателот на државава, Стево Пендаровски, одржана по завршување на состанокот на Советот за безбедност. „Причина за ваквата одлука е потребата од имплементирање на економско-социјалните мерки, за ублажување на последиците од пандемијата“, рече Пендаровски, додавајќи дека одлуката за времетраење на …

Повеќе »

Почина музичарот и шоумен Драган Вучиќ

Драган Вучиќ (1955-2020) починал утринава како последица од корона вирусот како што известија медиумите.  Драган Вучиќ е роден во Скопје. Негови познати песни се Свирете ја Зајди Зајди, Ангели ме носат и мн други.

Повеќе »

Иван Јорданов : “Едносмерната” улица го претставува економскиот крах на државата и нејзиниот “ѓон” карактер

Добро познатата „едносмерна“ улица во Штип, празна и тивка, како никогаш досега. Место каде што лебот го вадат и живеат стотици семејства во Штип. Но, не е само празна и тивка поради настанатата криза со КОВИД-19, има и друга многу поголема причина. Ако се прошета по неа ќе се забележи …

Повеќе »

Владата размислува да ја покачи акцизата на нафтените деривати

Повисока акциза за нафтата, помалку пари кај граѓаните. Бизнис секторот алармира – ако Владата го прифати предлогот на Стопанската комора и ја покачи акцизата за два денари, тоа директно ќе удри врз џебот на граѓаните. Од Асоцијацијата на камионски превозници, Макам Транс апелираат Владата да се откаже од намерата за …

Повеќе »

Мигрантите ја напуштија железничката станица во Атина, тргнаа кон Македонија

Неколку десетици мигранти и бегалци кои протестираа на железничката станица во Атина и го блокираа железничкиот сообраќај, синоќа го прекинаа пртотестот и тргнаа кон север. Тие бараа да им биде дозволено да патуваат во северна Грција, каде што стотици баратели на азил се собраа надвор од кампот за мигранти на …

Повеќе »

Стотици мигранти од кампот во Солун се обидуваат да влезат во Македонија

Со употеба на солзавец полицијата се обидува да спречи стотици мигранти кои утринава го напуштија бегалскиот камп во Солун и се упатија кон границата со Македонија. Полициски службеници се обидуваат да ги присилат мигрантите да се вратат во кампот. Во близина на границата се поставени и шатори каде се населиле …

Повеќе »

Македонија има најголема смртност во затворите во Европа, ова е уште една причина зошто фати бегалка Груевски

Според извештајот за годишната кривична статистика на Советот на Европа за 2018 година, објавен денеска, Македонија го следи европскиот тренд за намалување на вкупната стапка на затворени. Додека на ниво на цела Европа стапката се намали за 6,6 проценти во периодот меѓу 2016 и 2018 година, поминувајќи од 109,7 на …

Повеќе »

Пожари низ целата држава

Центарот за управување со кризи на својата „Фејсбук“ страна објави информација за активните и изгаснатите пожари на отворен простор до 18 часот. Од ЦУК информираат дека во скопскиот регион, во место викано Љуботенски бачила зафатена е поголема површина на нискостеблеста дабова шума и трње, а во моментот дува силен ветер …

Повеќе »