Почетна / Tag Archives: Евровизија

Tag Archives: Евровизија

Потврдено: Мадона ќе настапи на Евровизија во Израел

Американската кралица на поп музиката, Мадона, ќе настапи како специјална гостинка на изборот за песна на Евровизија 2019 година која ќе се одржи во Израел, објавуваат нејзините претставници. Промоторите на концертот „Live Nation“ и претставниците на пејачката ги потврдуваат објавите на израелските медиуми за настапот на Мадона. Таа ќе изведе …

Повеќе »

Мадона ќе настапи на Евровизија за милион долари

Познатата американска поп-пејачка Мадона ќе настапи на фестивалот Песна на Евровизија во Израел за хонорар од милион долари. Трошокот го презеде милијардерот Силван Адамс. Тој се реши на овој чекор по преговорите со Израелската телевизиска корпорација која му предложи да биде партнер во проектот. Мадона во 2015 година беше прогласена …

Повеќе »

Најголем евровизиски фаворит е Холандија, Тамара има “неверојатни” 1% шанса за победа

До изборот за песна на Евровизија остануваат 56 дена и веќе почнаа обложувањата за годинешната победничка песна. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“.   Песната на YouTube има над три милиони прегледи. „Ова е премногу добро за …

Повеќе »

Слушнете ја евровизиската „Proud“ на Тамара Тодевска

Вечерва беше промовирана евровизиската песна на Тамара Тодевска. Текстот e напишан од Коста Петров и Сања Поповска, композитори се Дарко Димитров, Роберт Билбилов и Лазар Цветковски, спотот е дело на Чедо Поповски, слушнете ја во продолжение и уживајте.

Повеќе »

Тамара Тодевска, овој петок најави промоција на евровизиската „Proud”

Евровизиската песна „Proud“ на македонската претставничка на годинашното издание на Евровизија во Израел, Тамара Тодевска, ќе биде промовирана во централниот дневник на Македонската радио телевизија в петок, на 8 март, од 19:30 часот, информираат од МРТ. Музиката е авторско дело на Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров, а текстот …

Повеќе »