Почетна / Tag Archives: ГДУ

Tag Archives: ГДУ

Петар Колев: “Демократијата” пуштена на најјако!

Избори се ближат, “секирации” се нижат! Во политичкиот живот на Македонија се навикнавме на “курчење” од поголемите кон помалите политички партии. По овој повод, Петар Колев на својот Фејсбук профил даде интересна дијагноза за моменталните случувања: Цела кампања во Охрид си ја поминувам со „друштво”. Каде и да се појавам …

Повеќе »

ГДУ: Продолжете со ова темпо, па ќе запознаете и нов економски поим – Банкрот

Јавен долг од 49% од БДП. Уште малку, па поминување на половина од нашето БДП. Трошење на плати и пензии, без некоја ефикасност во фискалната политика. Наместо намалување или барем стагнирање, јавниот долг во 2018 година уште ни пораснал. Ова се статистичките показатели од Годишниот извештај на Светска банка за …

Повеќе »

Нанче ја претстави неспособноста на досегашното дуо на власт помеѓу СДСМ и ДПМНЕ и ја објави програмата на ГДУ за Охрид

Денес во градскиот парк во Охрид, пред спомениците на охридските великани Христо Узунов и Методија Патчев, со почеток во 12 часот, беше означен стартот на кампањата за градоначалничките избори во Охрид, од страна на кандидатот за градоначалник на ГДУ, Михаил Трендафолов – Нанче. Во присуство на бројни граѓани од Охрид …

Повеќе »

Тужба од претседателот на ГДУ Петар Колев против новинарот Иван Бојаџиски

Тужба од претседателот на ГДУ Петар Колев денес во Основниот суд беше поднесена против новинарот Иван Бојаџиски од Штип. Според адвокатот Марјан Михов, Бојаџиски во јавноста изнел клевети и навреди па од судот бера правна и морална сатисфакција за оштетениот Колев. „Бараме да се утврди одговорност за навреда и клевета …

Повеќе »

ГДУ: Требаше да добијат нула од Германците, за да се свестат дека нешто мора да се преземе

Требаше да добијат нула од Германците, за да се свестат дека нешто мора да се преземе. Големи планови и фалби слушаме од власта за капиталните инвестиции, проекти нема, само „промашени“ стотици милиони евра има. Ете затоа е и таа нула. Оправдана. Откако стигна нулата, на Кочо Анѓушев му текна да …

Повеќе »

ГДУ прослави 60 дена лага: Благодарност на градоначалникот за ветеното и да ја изразиме нашата разочараност од нереализираното (ФОТО)

Граѓанско Демократската Унија, денес прослави мал јубилеј од 60 дена откако градоначалникот на општина Штип, г. Благој Бочварски, вети дека за најбрз можен рок ќе ја санира цевката од колекторот во Ново Село, од која течат фекалии дирекно во река Брегалница. Би сакале да му се заблагодариме на градоначалникот за …

Повеќе »

ГДУ ги поднесе документите за официјална кандидатура на Нанче за градоначалник на Охрид

Граѓанско Демократската Унија денес ја извести јавноста преку нивниот официјален Фејсбук профил, за официјална кандидатура на Михаил Трендафилов-Нанче. Во продолжение проследете го нивното соопштение во целост … Почитувани, Би сакале да ве информираме дека денеска ги поднесовме документите за учеството на нашиот кандидат за градоначалник на Општина Охрид, Михаил Трендафилов-Нанче, …

Повеќе »

Петар Колев: Да си ја кажеме вистината за бугарските пасоши, проблемите во општеството и унгарскиот пасаван (ВИДЕО)

Петар Колев распали со моќен говор! Кога доминираат аргументите и фактите, обвиненијата од типот на “бугарин”, “националист” и “адвокат” паѓаат во вода. Вистината е најголемата болка, особено за политичарите и оние кои ја воделе и креирале судбината на оваа држава повеќе од 20 години! На сите кои имаат слабо “срце”, …

Повеќе »

Михаил Трендафилов: Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!

Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата! Во продолжение проследете го целосното интервју со кандидатот за градоначалник на општина Охрид г. Михаил Трендафилов- Нанче. https://www.facebook.com/tribunamk/videos/1573380142806762/UzpfSTcxMTYwNjMyOToxMDE1NTc1NzA2NzYzMTMzMA/

Повеќе »

ПРЕСУДА – ВИНОВЕН!!! ВИНОВНИ СЕ!!!

Пресудата од 15.03.2019 јасно ја потврди кривичната одговорност на извршителите на насилните дела од 27 април. И видете чудо – се буни само обичниот народ –ПЛЕБСОТ. Милиони пораки на социјалните мрежи ЗА и ПРОТИВ пресудата-ама на обичните партиски војници. Изречени 211 години затвор за 16 извршители на наредбите, а 0 …

Повеќе »