Последни новости

Костовски: Премиерот ги најави кривичните, вистината за стечајот е политичко бизнис криминал

Бизнисменот, Трифун Костовски кој беше и мнозинскиот акционер во „Еуростандард банка“ на којашто пред неколку месеци и беше одземена дозволата за работа во изјава за „Фокус“ вели дека денеска слушнал за кривичната пријава што ја поднесе Народна банка, иако ниту тој нема информација против кого точно е поднесена. Сепак, вели …

Повеќе »

Македонија се наоѓа пред нов полициски час и карантин, Северна пред економски колапс

Ден по досега рекордниот број на новозаразени со Ковид – Комисијата за заразни болести подготви нов пакет на рестриктивни мерки. На адреса на Владата ќе пристигнат во понеделник, ако викендов продолжи трендот на пораст на бројките. Ова е последна фаза на мерки за кои здравствените власти се надеваат дека ќе …

Повеќе »

Произведен првиот електричен автомобил во Македонија!

Со користење на возила на електричен погон јавниот превоз би имал нула негативно влијание врз животната средина Секоја есен се актуелизира прашањето со аеро загадувањето. Проблем со кој се соочуваат голем број на граѓани низ нашата земја. Тетовчани и скопјани се посебно погодени. Загадување кое е причинето поради издувните гасови …

Повеќе »