Последни новости

Нема крај на македонската мака: Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска напладне, како и секој работен понеделник, треба да ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Цените на ЕУРОСУПЕР-95, ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата минатата недела се зголемија за по половина денар. Соодветно на тоа, еден литар 95-октански бензин сега чини 59.50 денари, …

Повеќе »

Што се договорил Заев со албанците, по неколку одложувања, најавен е попис во Македонија?!

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде што прикачи видео на кое дава изјава токму на оваа тема. „Пописот го одложивме бидејќи Мицкоски и опозицијата бараа да биде одложен неколку месеци пред пандемијата и го направивме тоа“, …

Повеќе »

Македонија и Балканот 13 години живее без Тоше

Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и денеска напладне треба да стигнат во Крушево на неговото вечно почивалиште на Гумење. Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај …

Повеќе »