Последни новости

Научници тврдат дека се поголеми шансите децата да се заразат со Ковид-19 дома отколку на училиште

Според истражување на белгиски научници, децата имаат помала шанса да се заразат со Ковид-19 на училиште отколку дома. Научниците од Националното здравствено тело во Белгија откриле дека стапката на пренесување на коронавирусот во училниците е далеку пониска отколку во домот. Само 0,8 отсто од младите во карантин, во рамките на …

Повеќе »

Германија ќе ги укинува задолжителните корона-тестови за патниците

Германските власти веќе размислуваат да ги укинат задолжителните тестови за Ковид-19 за патниците кои се враќаат од ризични региони, иако политиката има голема поддршка во јавноста. Предлогот на министерот за здравство Јенс Шпан беше прифатен од министрите за здравство на покраините на вечерашната видео-конференција. Германија постави пунктови на аеродромите, железничките …

Повеќе »

Запознајте го вевчанско езеро, посетете ја Јабланица и уживајте во македонската убавина (ФОТО)

Вевчанска локва или вевчанско езеро се наоѓа на планината Јабланица на околу 2000 метри надморска висина. Според имформациите што ги имам постојат 4 вакви глацијални езера на Јабланица од кои Вевчанска локва е второ по големина. По тесен асфалтен пат се стасува до селото Горна белица, а од таму имате …

Повеќе »