Почетна / Забава / Музика

Музика

Ако не дозволат да работиме, ќе се селам од Македонија- разочаран е кралот на ромската музика Ферус Мустафов

Ова е тажно, па потажно не може да биде, види што направија од нас уметниците, вели кралот на ромската музика Ферус Мустафов, разочаран од одлуките на државата, според кои на музичките работници не им се дозволува да настапуваат. Ферус веќе четири месеци седи дома, сите настапи кои ги имал закажано, …

Повеќе »

Ова го можат само „Саксакустикс“: Со изведба на „Бела“ ги пробија црните денови создадени од корона (ВИДЕО)

Карантинските денови кај еден бенд делуваа поразлично. Запознајте се со Саксакустикс: гитара (Никола), саксофон (Иван), вокал (Иво). Тие се активни со своите проекти и настапи на ниво на целата држава веќе подолг период. Од нив сме навикнати да очекуваме несекојдневни и специфични преработки на песни од нашето музичко поднебје. Така …

Повеќе »

Карлеуша повторно ги помести границите: На бината слета со хеликоптер и како за мајка покажа повеќе од потребно (ВИДЕО)

Синоќа Јелена Карлеуша одржа онлајн-концерт за памтење и со досега невидениот спектакл воодушеви околу 100.000 луѓе кои го следеа нејзиниот концерт на апликацијата YouBox. Карлеуша, една од најголемите регионални ѕвезди, како што вети, со својот концерт во живо повторно ги помести границите. На бината и се придружија девојките од групата …

Повеќе »

Еве кога продолжуваат снимањата на „Ѕвездите на Гранд“

Поради вонредната состојба во Србија беа откажени снимањата на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Тогаш, „Гранд“ се огласи истакнувајќи дека не знаат точно кога ќе продолжат со снимањата и доколку не се подобри ситуација тие ќе продолжат со снимањата во септември. Но, бидејќи ситуацијата оди на подобро и денес …

Повеќе »

Бура од емоции донесе изведбата на Дамјан Стоименовски – Уживајте во перформансот на “Мајко” (ВИДЕО)

Дамјан Стоименовски уште еднаш ја воодушеви македонската публика, овој пат преку интерпретација на познатата песна од Лозано – “Мајко”. Ова младо момче кое има 18 години е страствен љубител на музиката и пеењето, а ова постојано го покажува и на дело. Тој редовно посетува часови по пеење, а досега има …

Повеќе »

Бура од емоции донесе ново ремек дело на “Nickarth” – Уживајте во перформансот на ”I Only Care If You Too”

Супер талентираниот “Nickarth”, приреди ново музичко ремек дело на големо задоволство на публиката. Станува збор за музичката нумера ”I Only Care If You Too”, за која “Nickarth” вели дека не е случајна песна. ,,Седев во студио и ми дојде клик за рефренот на песнава. Пробав да се поистоветам со ситуацијата …

Повеќе »

Италијански астронаут ќе биде диџеј на Ибица од вселената

Астронаутот Лука Пармитано ќе ги забавува посетителите на крузер на Ибица со музика која ќе ја пушта директно од Интернационалната вселенска станица. Италијанецот ќе стане првиот вселенски диџеј откако ќе им пушта музика на присутните на крузерот World Dome Club Dome кој ќе застане на Ибица. Пред да се упати …

Повеќе »

Со „геј бакнеж“ Рамштајн даде поддршка на ЛГБТИ заедницата

Двајца членови на гермаската група Рамштајн (Rammstein), гитаристите Пол Ландерс и Ричард Крус, се бакнаа на сцената за време на настапот во главниот град на Русија, Москва, во знак на протест против анти-ЛГБИ ставовите и законите на земјата. Иако хомосексуалноста не е нелегална во Русија, „геј пропагандата“ на претседателот Владимир …

Повеќе »

Толку скромен, а неверојатно голем – Nennat Omen: Човекот кој ја освои публиката во светот на музиката

Ако некој треба внимателно да се следи тоа е Nennat Omen. Од рејвер, колекционер до ДЈ и продуцент кој што напорно работејќи успеа да биде веќе резидент на Ибица, дел од програмата на повеќе електронски фестивали на Балканот и да дели ДЈ сцена со најголемите техно легенди. Инспириран од великаните, …

Повеќе »

Американци најавуваат парада во Штип: Ќе “ечи” македонско-ромска музика

Македонско-ромска музика ќе “ечи” во Штип, на ден петок (19.07.2019.) Голема манифестација најави штипјанецот Низо Алимов, кој работи како професор во East European Folklife Center, САД. Тој најави дека во Македонија за овој настан пристигнаа 35 американски државјани, музичари, кои ја изучуваат оваа автентична музика. Парадата започнува во 17.30 часот, …

Повеќе »