Почетна / Забава

Забава

Македонија и Балканот 13 години живее без Тоше

Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и денеска напладне треба да стигнат во Крушево на неговото вечно почивалиште на Гумење. Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај …

Повеќе »

Произведен првиот електричен автомобил во Македонија!

Со користење на возила на електричен погон јавниот превоз би имал нула негативно влијание врз животната средина Секоја есен се актуелизира прашањето со аеро загадувањето. Проблем со кој се соочуваат голем број на граѓани низ нашата земја. Тетовчани и скопјани се посебно погодени. Загадување кое е причинето поради издувните гасови …

Повеќе »

Сара Тасевска: Не мора да бидеш богат за да изгледаш добро и урбано

Скролајќи на Инстраграм во обид да се одморам од „тие па тие“ истите лица на познатите селебрити и инфлуенсери случајно наидов на Сара Тасевска, односно tasevska_12. После кратко скролање бев буквално одморен од нејзината позитивна енергија, свежина, непосреден пристап, стил… Во краток разговор за тоа како го користи инстаграмот ми …

Повеќе »

Марковски: Медицината во светот е уништена, докторите кривично ќе одговараат за ваквиот начин на лекување

Вело Марковски предизвика интерес во Балканот и Европа. Тој овој пат гостуваше на српска телевизија и зборуваше за пандемијата КОВИД-19 која го обви светот, еве што изјави:

Повеќе »

Министерството за здравство на Русија регистрираше вакцина против корона вирусот во форма на прав

Руското Министерство за здравство поднесе барање за регистрација на вакцина против корона вирусот во форма на прав, кој се раствора и потоа се претвора во течност за интрамускуларна примена. Вакцината се вика Gam-COVID-Vac-Lyo, а била регистрирана под одредени услови, односно во согласност со декретот број 441 на владата. Во текот …

Повеќе »

Научници тврдат дека се поголеми шансите децата да се заразат со Ковид-19 дома отколку на училиште

Според истражување на белгиски научници, децата имаат помала шанса да се заразат со Ковид-19 на училиште отколку дома. Научниците од Националното здравствено тело во Белгија откриле дека стапката на пренесување на коронавирусот во училниците е далеку пониска отколку во домот. Само 0,8 отсто од младите во карантин, во рамките на …

Повеќе »

Русија нема една, туку неколку вакцини против коронавирус! На ред е ЕпиВакКорона!

Првата светска вакцина против коронавирус е регистрирана во Русија, но не е единствената што достигна фаза на клинички испитувања во Русија. Покрај тоа, се појавуваат голем број прашања кога станува збор за нивната безбедност. Колку вакцини има Русија? Постојат вкупно околу 150 вакцини против коронавирус во светот, а според шефот …

Повеќе »

По Русија и Кина, следната вакцина против корона доаѓа од Куба

Следната недела ќе почнат клиничките испитувања за потенцијалната кубанска вакцина против Ковид-19, а резултатите од тие тестови ќе бидат достапни во февруари следната година. Според Си-Ен-Ен, вакцината наречена „Суверенитет 01“ ќе биде тестирана врз 676 лица, на возраст од 19 до 80 години, а истражувањето ќе заврши до 11 јануари …

Повеќе »

Снимени китови во Јадранско море (ФОТО)

Хрватскиот институт „Plavi svet“ објави дека, благодарение на дојавите од граѓаните, во вторникот кит долг петнаесет метри конечно бил пронајден во Јадранското Море во близина на Стариград-Пакленица. Пред два дена експертите на Институтот ги повикаа граѓаните да им помогнат да го пронајдат китот, кој со денови се наоѓа во каналот …

Повеќе »

Со влог од 1 евро до добивка од 369.821 евра – Моцарт го исплати најголемиот џекпот во историјата на Србија и регионот

Срушен е рекордот во онлајн казино! 369.821 евра, најголемата џекпот добивка во историјата на Србија и регионот, ја исплати Моцарт. Боговска добивка во склад со името на играта „Divine Fortune”, која на играч од Србија му донесе добивка која му го смени животот и го направи мултимилионер! Како овој Mozzart-ов …

Повеќе »