Почетна / Спорт

Спорт

Спортот е на чекор до нормализација: УЕФА ја враќа публиката на трибините

Нов чекор напред кон нормализација на состојбата во европскиот фудбал. УЕФА денеска пресече дека натпреварот од Суперкупот на Европа, кој е закажан за 24 септември во Будимпешта, ќе се игра со навивачи! Целиот финален турнир од ЛШ и ЛЕ неодамна се одигра без присуство на публика, почнаа и квалификациите за …

Повеќе »

Спектакл пред почеток на Премиерлига: Денес Арсенал и Ливерпул ќе играат за трофеј

Традиционалниот натпревар пред почетокот на секоја сезона во Премиерлигата, се игра денеска, во Комјунити Шилдс битката за трофеј, денес ќе се судрат Арсенал и Ливерпул. Како освојувачи на Премиер лигата и ФА Купот, победниците секоја година се борат за трофеј плус, како мотив за добар почеток на сезоната. Ова треба …

Повеќе »

Во Штип одбележана 87-годишнината од одигрувањето на првиот кошаркарски меч во Македонија

Поранешни кошаркари, кошаркарски работници, кошаркарски судии денеска се собраа во паркот пред денешноtо основно училиште „Ванчо Прке“, на местото каде што на 27 август 1933 година се одиграл првиот кошаркарски натпревар во Македонија, за да им оддадат почит на тогашните ентузијасти, но и уште еднаш да го реиницираат своето барање …

Повеќе »

Таткото на Меси веќе е на преговори во Англија

Таткото на Лионел Меси кој е и негов агент веќе е во Англија на преговори со Манчестер Сити, тврдат медиумите во Велика Британија. Наводо се преговара за договор во траење од две сезони. Ако се реализира „трансферот на векот“, Манчестер Сити тоа ќе го чини 500 милиони фунти. Клубот ќе …

Повеќе »

Русија нема една, туку неколку вакцини против коронавирус! На ред е ЕпиВакКорона!

Првата светска вакцина против коронавирус е регистрирана во Русија, но не е единствената што достигна фаза на клинички испитувања во Русија. Покрај тоа, се појавуваат голем број прашања кога станува збор за нивната безбедност. Колку вакцини има Русија? Постојат вкупно околу 150 вакцини против коронавирус во светот, а според шефот …

Повеќе »

Штипјани конечно го дочекаа 21 век: Конечно градскиот стадион во Штип се поднови со 500 нови столчиња

Фудбалскиот второлигаш Брегалница обави дека добила 500 столчиња кои се дел од првата фаза од реконструкцијата на трибините на Градскиот стадион во Штип. Благодарност до Општинскиот фудбалски сојуз и Фудбалската федерација на Македонија за донацијата со која стадионот ќе добие нов лик, а сите наши навивачи и љубители на фудбалот …

Повеќе »

Барса против Баерн во битката на титаните

Вечерва е најочекуваниот натпревар од четвртфиналната фаза од ЛШ. Едни против други излегуваат двете најтрофејни екипи кои останаа во турнирот – Барселона и Баерн (Минхен). Многу експерти го дефинираат натпреварот помеѓу двата европски гиганти како финале пред финалето и победникот на овој судир ќе стане главниот фаворит за освојување на …

Повеќе »

Роналдо постави рекорд, па дресот го подари на струмичанец (ФОТО)

Кристијано Роналдо на синоќешниот меч против Лацио, беше стрелец на два гола во победата од 2:1 и се чини дека оваа победа ќе значи титула на крајот на сезоната. Освен што му донесе победа на својот тим, Португалецот со овие два погодоци ја мина границата од 50 голови во Серие …

Повеќе »

Крај на кариерата за македонската ракометна легенда: Лазаров најави пензионирање во Нант

Македонската легенда Кирил Лазаров најави заминување во пензија. Лазаров имаше интервју за „Вечерњи лист“ и зборуваше за повеќе теми, а една од најинтересните беше онаа за договорот со Нант. „Имам уште една година од договорот и мислам дека тоа ќе ми биде последна сезона во кариерата. Ќе останам во спортот …

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ и сопругата Јелена негативни на најновото тестирање на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во Светот, и неговата сопруга Јелена, се негативни на најновото тестирање на Ковид-19. Ѓоковиќ и неговата сопруга беа позитивни минатиот вторник, откако тенисерот беше дел од „Адриа Тур“, каде што се одржа тениски турнир, а потоа се воспостави дека е позитивен тенисерот Григор Димитров. Новак и …

Повеќе »