Свет

Македонска клетва: Борисов во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов од денeска е во самоизолација, откако бил во контакт со заразен со коронавирус. Бугарскиот премиер Бојко Борисов беше тестиран денеска пред средбата во Софија со Кејт Крач, член на американскиот Стејт департмент за економски развој, енергија и развој, објави Ројтерс. Тој ќе остане дома по контактот …

Повеќе »

СЗО веќе не знае каде вози: Карантинот е лоша мерка која им штети на сите!?

Еден од шесте специјални пратеници на Светската здравствена организација (СЗО) за коронавирус и Ковид-19 ја пофали Шведска за начинот на кој земјата реагираше на пандемијата и рече дека другите земји треба да угледаат на неа кога станува збор за долгорочната борба против вирусот, пишува Блумберг. Дејвид Набаро рече дека сите …

Повеќе »

И дефинитивно Германија ги укинува тестовите за коронавирус за оние што доаѓаат од ризични земји

Германија ќе ги укине задолжителните тестови за коронавирус за патниците кои се враќаат од области со висок ризик во странство и ќе се фокусира врз тестирање на лица со симптоми со ковид-19, рече министерот за здравство Јенс Шпан. Тој додаде дека за време на летните одмори, бројот на тестови во …

Повеќе »

COVID-19 мистерии кои научниците сеуште неможат да ги решат

Кон крајот на декември 2019 година се појавија извештаи за мистериозна пневмонија во Вухан, Кина, град со 11 милиони жители во југоисточната провинција Хубеи. Кинеските научници брзо утврдија дека станува збор за нов коронавирус поврзан со вирусот САРС, кој се појави во Кина во 2003 година, пред да се рашири …

Повеќе »

Виролог од Германија со решение против идни можни пандемии

Раното откривање на потенцијално опасен вирус би можело да спречи појава на слични пандемии во иднина, вели Стефан Лудвиг, директор на Институтот за молекуларна вирологија на Универзитетот во Минстер, во видео што во понеделникот го објави универзитетот. Важно е да се следат клучните нови случувања, како што е ситуацијата на …

Повеќе »

СЗО загрижена за Балканот: Тука е сега жариштето на корона вирусот, ќе мора да преземеме нови мерки!

СЗО синоќа изјави дека Балканот е сега во фокусот на вирусот, и како последица на тоа, Хрватска е ставена на англискиот карантински список, почнувајќи од денес. Претставниците на СЗО изјавија дека „Балканот ги загрижува од почетокот на јуни“, поради големиот прилив на туристи во овие области и големото зголемување на …

Повеќе »

По Русија и Кина, следната вакцина против корона доаѓа од Куба

Следната недела ќе почнат клиничките испитувања за потенцијалната кубанска вакцина против Ковид-19, а резултатите од тие тестови ќе бидат достапни во февруари следната година. Според Си-Ен-Ен, вакцината наречена „Суверенитет 01“ ќе биде тестирана врз 676 лица, на возраст од 19 до 80 години, а истражувањето ќе заврши до 11 јануари …

Повеќе »

Вухан ја надмина пандемијата: Масовни забави го слават крајот на карантинот

Осум месеци по почетокот на здравствената криза што го фрли светот на колена, кинескиот град Вухан ужива во речиси целосна нормалност, со максимално олабавени безбедносни мерки. По појавата на пандемијата, градот во текот на 76 дена беше ставен во строг карантин, но сега граѓаните на Вухан се вратија на нормалниот …

Повеќе »

Америка, Европа и СЗО во транс: Русија започна со производството на вакцина против Ковид-19

Откако објави дека развила вакцина против „Ковид-19“, која исто така е објавена како прва вакцина во светот против новиот коронавирус, Русија сега започна со производство на оваа вакцина, се наведува во извештај кој се повикува на Министерството за здравство. – Започнато е производство на вакцина против коронавирусот, која ја изработи …

Повеќе »

Русите објавија видео: Погледнете како руската вакцина го ништи коронавирусот

Откако Русите објавија дека ја имаат вакцината против коронавирус, избија многу дебати и критики за тоа дали истата е безбедна и ефикасна. Додека сѐ уште има полемики каква е вакцината и дали е делотворна, русите направија видео симулација за да покажат како вакцината го ништи коронавирусот. Вакцина Спутник V е …

Повеќе »