Почетна / Настани на денот

Настани на денот

Иван Јорданов: Кадија те тужи – кадија те суди

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Иван Јорданов, повика на оговорност и разрешување на хорор сторијата во штипската Клиничка болница. Во продолжение погледнете ја целосната пресконференција на Иван Јорданов: https://www.facebook.com/1786008074782827/posts/3739175162799432/

Повеќе »

Михаела до Ален Ѓорѓиев: Колку пропусти се нормални, кажете бројка да престанам да бројам

Михаела е еден од многуте сведоци за хоророт во штипската Клиничка болница. Откако нејзината мајка почина поради недостаток на кислородна боца и немарност на лекарите, морбидната сторија Михаела ја продолжува и денес. За трагедијата да биде поголема, пропустите на директорот Ален и неговиот тим немаат крај. Еве што изјави Михаела …

Повеќе »

Јорданов предупреди, но хоророт во Штип се случи!

Во емисијата на ТВ Алфа – “Заспиј ако можеш”, пратеникот Иван Јорданов во неколку наврати потенцираше и апелираше дека штипската Клиничка болница нема никакви услови за Ковид центар, а ниту пак соодветна опрема која ќе биде во служба на хоспитализираните пациенти. Овој негов апел не допре до службите и одговорните, …

Повеќе »

Македонска клетва: Борисов во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов од денeска е во самоизолација, откако бил во контакт со заразен со коронавирус. Бугарскиот премиер Бојко Борисов беше тестиран денеска пред средбата во Софија со Кејт Крач, член на американскиот Стејт департмент за економски развој, енергија и развој, објави Ројтерс. Тој ќе остане дома по контактот …

Повеќе »

Познат штипски хирург почина од Ковид-19

Ковид-19 зеде уште една жртва од медицинската фела во земјава. Како што објави Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ), денеска починал познатиот и почитуван хирург од Штип, Ѓорѓи Денков. Денеска во 67-та година од животот почина познатиот и почитуван хирург од Штип, д-р Ѓорѓи Денков. Сочувство до семејството, колегите …

Повеќе »

Светска банка: Беда и сормаштија, пад на македонската економија од 4,1 %

Светската банка не е загрижена за зголемувањето на јавниот долг во земјата. Иако велат, тој за една година се зголемил за 10 до 11 процентни поени од БДП и проценуваат годинава да стигне до 61.6% од БДП, сепак очекуваат дека дупката во буџетот следната година ќе се намали. Кризата од …

Повеќе »

За 7 месеци ковид-криза бројот на невработени во Македонија се зголемил за 45.543 лица

За седум месеци, колку што трае ковид кризата, бројката на невработени кои се евидентирани се зголемила за 45.543 лица, бидејќи на крајот на февруари таа изнесувала 105.816 лица, јавува Фактор. На крајот на септември, таа бројка изнесувала 151.359 лица што е за 6.600 повеќе во однос на крајот на август. …

Повеќе »

Нема крај на македонската мака: Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска напладне, како и секој работен понеделник, треба да ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Цените на ЕУРОСУПЕР-95, ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата минатата недела се зголемија за по половина денар. Соодветно на тоа, еден литар 95-октански бензин сега чини 59.50 денари, …

Повеќе »

Што се договорил Заев со албанците, по неколку одложувања, најавен е попис во Македонија?!

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде што прикачи видео на кое дава изјава токму на оваа тема. „Пописот го одложивме бидејќи Мицкоски и опозицијата бараа да биде одложен неколку месеци пред пандемијата и го направивме тоа“, …

Повеќе »

Македонија и Балканот 13 години живее без Тоше

Како и во изминатите години, во чест на Тоше ќе трчаат десет маратонци и денеска напладне треба да стигнат во Крушево на неговото вечно почивалиште на Гумење. Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред тринаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај …

Повеќе »