Почетна / Интервјуа

Интервјуа

Костовски: Премиерот ги најави кривичните, вистината за стечајот е политичко бизнис криминал

Бизнисменот, Трифун Костовски кој беше и мнозинскиот акционер во „Еуростандард банка“ на којашто пред неколку месеци и беше одземена дозволата за работа во изјава за „Фокус“ вели дека денеска слушнал за кривичната пријава што ја поднесе Народна банка, иако ниту тој нема информација против кого точно е поднесена. Сепак, вели …

Повеќе »

И децата ни станаа жртви од политиката во образование, стоп за овој северџански синдром!

Кој тоа си подигрува со образованието на децата? Такви примери последните година време се изнаслушавме доста, а последен во низата е случајот со ПУ Страшо Пинџур во населбата Стар Караорман. Имено, таму родителите на учениците од III одделение (од Септември ке бидат IV) ни јавуваат за проблеми со наставниот кадар …

Повеќе »

Јорданов до Бочварски: За тендерите се работи!

Пратеникот во собранието на Република Македонија и претседател на ОК Вмро Дпмне Штип, Иван Јорданов, упати порака до градоначаникот во заминување, Бочварски, напоменувајќи дека целиот трансфер од една на друга позиција е заради лошото менаџирање на Благој Бочварски со Општина Штип. Еве што Јорданов напиша на неговиот Фејсбук профил: Јорданов …

Повеќе »

Апасиев за СДС: Партија ли е, нарко-картел ли е ?

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев имаше свој коментар на разрешувањето и апсењето на Директорот на ЈП Улици и патишта – Скопје, Сенад Смаиловиќ заради поседување на кокаин. -Партија ли е, нарко-картел ли е? #СДСкокаинска напиша на Твитер, Апасиев. За потсетување во полицискиот билтен вчера беше објавено дека на 15 август …

Повеќе »

Д-р Пановски: Враќање на полицискиот час навечер и државен карантин за сите кои одат на забави и прослави

Полициски час ноќе и државен карантин на сопствен трошок за сите кои масовно ќе се собираат и журкаат. Вакви мерки предлага професорот Никола Пановски за да се намали ширењето на коронавирусот во Македонија. -Полициски час кој би бил ноќе и нема да влијае на економијата или многу малку ќе влијае. …

Повеќе »

Богоевски го потврди квалитетот на владините лубриканти: Не чувствувам дека Заев ме из*бал!

После денешнава нова аудио бомба каде Заев вели дека Шарената револуција ќе ја собере на купче и ќе собере и шуто и рогато, и дека после мамето ќе им го еб*л, на сите што ќе влезат кај него во коалиција. Еден од Шарените револуцинери, а после и пратеник на СДСМ, …

Повеќе »

Апасиев со уште една покана до Димитров: Oдбери си медиум за да ти објаснам како ќе завршиш во затвор

Професорот Димитар Апасиев му упати јасна порака на министерот за надворешни работи Никола Димитров за неговото арогантно однесување за време на дуелот со Гордана Силјановска Давкова.

Повеќе »

Зибери: На Филипче не му е за границите, туку зашто чичко ми е кандидат за премиер Албанец

Причината зошто така бурно министерот за здравство Венко Филипче реагираше на мој приватно објавен Фејсбук статус, е тоа што чичко ми Насер Зибери е кандидат за премиер Албанец, а не тоа што сум напишал дека границите се отвараат без тестови и без карантин, изјави за „Слободен печат” директорот на ЦЈЗ …

Повеќе »

Доктор Чибишев: Опасна и крајно штетна одлука донесе Венко Филипче

Уште една крајно необмислена, несериозна, штетна и опасна одлука на Министерот Филипче и дел од раководителите на интернистичките клиники во Клиничкиот центар., напиша доктор Андон Чибишев. Како што пренесуваат дел од медиумите, се предлага сите пациенти кои имаат потреба од хоспитализација на некоја од интернистичките клиники да се опсервираат на …

Повеќе »

Пановски: Дали ако на ХИВ позитивен, му падне бетонски ѕид од три тона врз глава, ќе го водат како починат од СИДА?

Вкупно 188 пациенти починале во Македонија од почетокот на пандемијата со коронавирусот, според официјалните статистики на Министерството за здравство. Од овие лица, како што наведе Институтот за јавно здравје во својот последен приказ за состојбата во Македонија од 9 јуни, кога имаше регистрирани 164 смртни случаи, најголем дел се на …

Повеќе »