Почетна / Спорт / Спектакл пред почеток на Премиерлига: Денес Арсенал и Ливерпул ќе играат за трофеј

Спектакл пред почеток на Премиерлига: Денес Арсенал и Ливерпул ќе играат за трофеј

Традиционалниот натпревар пред почетокот на секоја сезона во Премиерлигата, се игра денеска, во Комјунити Шилдс битката за трофеј, денес ќе се судрат Арсенал и Ливерпул.

Како освојувачи на Премиер лигата и ФА Купот, победниците секоја година се борат за трофеј плус, како мотив за добар почеток на сезоната.

Ова треба да биде увертира за почеток на Премиерлигата, кој е закажан за 12 септември, двата тима ќе се обидат да влезат во сезоната со победа.

Статистиката вели дека двата тима ќе се борат за својот 16-ти Комјунити Шилдс трофеј во своето клупско постоење.

Избраниците на Клоп и Артета средината на јули одиграа последен пат меѓусебен натпревар, кога „топчиите“ славеа со 2:1, благодарение на головите на Лаказет и Нелсон по пресвртот.

За Стефан Колевски

Можеби Ќе ви се допадне

Русија нема една, туку неколку вакцини против коронавирус! На ред е ЕпиВакКорона!

Првата светска вакцина против коронавирус е регистрирана во Русија, но не е единствената што достигна …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *