Почетна / Забава / Занимливости / Русија нема една, туку неколку вакцини против коронавирус! На ред е ЕпиВакКорона!

Русија нема една, туку неколку вакцини против коронавирус! На ред е ЕпиВакКорона!

Првата светска вакцина против коронавирус е регистрирана во Русија, но не е единствената што достигна фаза на клинички испитувања во Русија. Покрај тоа, се појавуваат голем број прашања кога станува збор за нивната безбедност.

Колку вакцини има Русија?

Постојат вкупно околу 150 вакцини против коронавирус во светот, а според шефот на Федералниот инспекторат за права на потрошувачите и благосостојба (Роспотребнадзор) Ана Попова, 26 варијанти се од Русија. Но, сите овие не се сосема различни видови вакцини. Како по правило, ова се проекти на истиот институт и се разликуваат едни од други само во некои нијанси.

Во Русија, две вакцини достигнаа фаза на клиничко испитување. Тоа се „Спутник V“, кој беше регистриран прв во светот, а моментално нерегистрираната сибирска вакцина „ЕпиВакКорона“.

Како се различни?
„ЕпиВакорона“ е вакцина создадена во сибирскиот научен центар „Вектор“, основана во 1974 година пред се како лабораторија за развој на биолошко оружје под покровителство на Граѓанскиот институт. Подоцна, овој институт стана место за дијагностицирање и складирање на најопасните вируси на планетата, од сипаници до ебола. Во суштина тоа е воен објект. Околу „Вектор“ има ограда со бодликава жица висока два метри, на неговата територија поставени се противтенковски бариери, а на местата за набљудување има чувари со автоматски пушки. Токму на ова место е направен првиот тест за откривање на коронавирус во Русија и првата фотографија од новиот вирус е направена под микроскоп.

За Стефан Колевски

Можеби Ќе ви се допадне

Спортот е на чекор до нормализација: УЕФА ја враќа публиката на трибините

Нов чекор напред кон нормализација на состојбата во европскиот фудбал. УЕФА денеска пресече дека натпреварот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *